Results 2010

Home
The Committee
Competitions
Results
Forms
Coaches
Photo Pages
Links Page
Contacting Us
Fund Raising
Newsletters
Synchronised Skating

                   

27-30/1/10 Four Continents Figure Skating Championships

Results

7/2/10 Artistic Competition - Erina

Results

21/2/10 LCCFSC & SFSC Artistic Results
14/3/10 Sk84fun - Liverpool Results
22-28/3/10 2010 World Figure Skating Championships - Italy Results
27/3/10 Reg Park Artistic - ACT  Results
28/3/10 Norskate Artistic  Results
3-5/4/10 Olympic Trophy Challenge - Victoria Results
11/4/10 Rubina Doolan & NSW Artistic - Canterbury TBA
18/4/10 Artsk8 2010 - Hunter Results
24/4/10 PVFSC Artistic - Penrith Results
24/4/10 FSAT Artistic - Tasmania TBA
2/5/10 Mira - Macquarie Results
16/5/10 SFSC Trophy Night - Canterbury Results
28-29/5/10 Autumn Trophy - ACT Results
11-14/6/10 Hollins Trophy - Canterbury Results
7-11/7/10

Winter Sun 2010 & 

Le Patinage & Aussie Skate 

Results

Results

16-7/7/10

SA Skate 2010

Results

Results

24-25/7/10

HISC Club Championships Aussie Skate Levels & 

2010 MJS Trophy

Results

Results

31/7 -1/8/10

National Federation Challenge &

Winter Artistic 

TBA

Results

1/8/10

SFSC & LCCFSS Club Championships

Results

15-18/8/10

Macquarie Club Championships

TBA

28/8/10

PIP Trophy/PVFSC & NWFSC Club

Championships - Penrith

Results

28-29/8/10

Mary-Ellen Holland Competition

TBA

11-12/9/10

SA State Championships & Spring Cup - SA

Results

Results

18-22/9/10

NSW Figure Skating Championships

Results

2-3/10/10

Liverpool Bicentennial Cup

TBA

3-8/10/10

New Zealand Nationals

TBA

9-10/10/10

Victorian Figure Skating Championships & 

Southern Cross Trophy

TBA

16/10/10

FSAT 2010 State Championships - TAS

TBA

30-31/10/10

Jack Lee Trophy - CCFSC

Results

25/11-3/12/10

Australian Figure Skating Championships

Results

 

2010 CLUB CHAMPIONS

        Aussie Skate Levels

        Tiny Tots 2                                  - Mia Doyle

        Basic 1                                        - Tara Denzin

        Novice 1                                     - Charlotte Renshaw

        Novice 2                                     - Emily Peak

        Intermediate 1                             - Emily Keogh

        Freeskate 1                                 - Maddison Jurd

        Freeskate 2                                 - Emma Blakemore

        Freeskate 3                                 - Madalyn Cherry

        Freeskate 4                                 - Annaleigh Carter 

        NSWISA Levels  

        Preliminary Ladies 10 & Under    - Amelia Sadler

        Preliminary Ladies 11 & Over      - Isabella Szell

        Elementary Ladies                        - Emma Carr

        Elementary Men                           - Sam Gillard

        Pre-Primary Ladies                      - Lena Ingram

        Intermediate Ladies                      - Natasha Hopgood

        Novice Ladies                              - Kailani Craine

        Junior Ladies                                - Sydnee Knight

        Senior Men                                  - Brad McLachlan

 

      

 

               AUSSIE SKATE POINT SCORE RESULTS                  

 

        

          2009/2010 Results

  •   Individual Point Score    Update pending

  •  Club Point Score  Update pending

 

                                                                                     

                                                                                                          Return to Results

   
   2005 Hunter Ice Skating Club

Located in the Hunter Ice Skating Stadium, 230 Macquarie Road Warners Bay NSW